Dovolená Rujána - cesta přes Rostock
Minulý týden jsme s Káťou, Ilonou a Petrem vyrazili na dovolenou na Rujánu. Udělalo mi velkou radost, že jsme si mohli trochu zajet a navštívit hanzovní město Rostock, největší přístavní město bývalé NDR založené polabskými Slovany již v 6. století. Město se v průběhu staletí rozvíjelo díky stavbě lodí a námořnímu obchodu.
Obr. 1: Pohled na MS Dresden z mola
V období NDR z Rostocku pravidelně vyplouvaly zaoceánské lodě směr země spřátelených režimů, aby s nimi provozovaly "výměnný obchod". Častou destinací byla Kuba, kam jsme směňovali autobusy za banány a kyselé pomeranče, které, když se poštěstilo, byly k dostání i v poloprázdných obchodech u nás v Československu. A právě jedna z takových obchodních lodí éry NDR - MS Dresden - je v celé své kráse k vidění i prošmejdění v Shipbuilding and Maritime Museum Rostock. Celou loď jsme si mohli projít sami, bloudit po palubách, kajutách či nákladových prostorech. Impozantní byly zejména prostory strojovny.
Vid. 1: Strojovna MS Dresden.
Prohlídka byla doplněna zajímavými fakty ze života na lodi a technickými parametry. Tak například MS Dresden za jeden den plavby spolikal kolem 20 tun nafty a půl tuny oleje. Na loď je dobré vypravit se už těsně po otevření muzea a vyhnout se tak turistické špičce.
Vid. 2: Káťa na přídi MS Dresden.
Vstupné do areálu muzea včetně lodě je za 4 eura na osobu. Pozor, pokud jedete autem zaplatíte ještě 2x 4 eura za průjezd krátkým tunelem pod přístavním zálivem. Centrum města je podobné ostatním východoněmeckým větším městům. Několik obnovených historických budov v těsném sousedství opršelých paneláků a moderních staveb postkomunistické éry.
Obr. 2: Typický pohled do centra Rostocku
Za procházku ale centrum Rostocku a přilehlý starý přístav rozhodně stojí. Z Rostocku jsme zamířili do Straalsundu jehož historické centrum i přístav je z mého pohledu takový zmenšený, klidnější a zachovalejší Rostock. Je zde také mohutný most, který spojuje pevninu s Rujánou - největším ostrovem Německa.