Co je dobré vědět o směrnici PWD a jak se nás týká?
lis
16
2024
Minulý pátek jsme se společně s Vaškem Viačkem zúčastnili konference EU Posted Workers pořádané HAVEL & PARTNERS, zaměřené na informování v souvislosti s evropskou směrnicí Posted worker directive ( PWD 96/71/EC ). Z pohledu podnikatele (avšak neodborníka v oblasti HR) oceňuji zejména srozumitelně odprezentovaný rámec problematiky posílání pracovníků mezi zeměmi EU. Velkým přínosem byly rovněž prezentace odborníků z jednotlivých členských států EU, kteří si dali práci s připravením přehledných specifik napříč jednotlivými státy.
Obr. 1: Přednáška Ewalda Oberhammera (Oberhammer Attorneys) byla pro mne z hlediska vhledu do problematiky PWD zásadní.
Co klíčového si z konference odnáším?
My lokální vývojové a marketingové firmy, které pracujeme v místě naší domovské země a dodáváme produkt online ven, jsme pro tento případ z obliga. Nicméně v momentě kdy fyzicky posíláme kolegy do jiných členských zemí například nainstalovat produkt, zaškolit personál, nebo na placenou stáž, týká se nás to také. Zpozornět bychom měli i když jedeme na pracovní meeting, konferenci, nebo odbornou přednášku. V takovém případě hraje roli do jaké země jedeme (různé členské země mají různá pravidla), počet dní (jak dlouho se zdržíme) i místo (typ budovy), kde se akce odehrává. Například v Itálii se podobné akce musí konat mimo budovu továrny / provozu.
Můj názor
Nejsem obdivovatelem evropské byrokracie. Jakkoliv se mi z mého úhlu pohledu složitost celé problematiky nemusí zamlouvat a mohu si myslet leccos o motivacích PWD. Tak realita je taková, že je tady. A budeme se v ní muset všichni zorientovat abychom mohli fungovat. Samozřejmě HAVEL & PARTNERS společně s PWA zajišťuje profesionální služby pro zajištění souladu pracovních pobytů v zahraničí s PWD směrnicí.