Byl Masaryk startupista?

říj 27 2018

Slavíme 100 let samostatnosti. Zkusme se na osobu TGM podívat trochu jinýma očima. Pojměme vznik republiky jako startup s enormní mírou rizika. A porovnejme si Masarykovo počínání s dnešní realitou těch, kteří něco budují.

T. G. Masaryk od Olivera Hellera, zdroj olomouckadrbna.cz

Obr. 1: Tuto malbu vytvořil ke příležitosti 100 let republiky olomoucký streetartový umělec Oliver Heller, zdroj: olomouckadrbna.cz

Kdy odejít z korporátu

První bod je přechod od austroslavismu k myšlence samostatného Československa. Masaryk včas pochopil, že přichází chvíle udělat se sám pro sebe, nebo budeme dříve či později pohlceni "německým korporátem", který v posledních dekádách integroval vše na zápád od hranic naší monarchie. Sasové, Bavoráci a další rychle vyměnili své samostatné identity za myšlenku jednotného Německa. U nás byla také rostoucí poptávka Čechů po vlastní zemi, ale i značné riziko spojené s realizací této myšlenky. Válka vše urychlila, Masaryk se rozhodl, nebylo cesty zpět.

Kde hledat podporu

Rozjezd každého byznysu či projektu je o získávání podpory a kapitálu. Masaryk vsadil na populární téma, kterému alespoň doma nepotřeboval dělat reklamu a vyrábět pro něj publikum. Doma však kampaně vést nemohl, byl by tvrdě potrestán za zradu. Navíc, dokud se o myšlence mluvilo po hospodách, každý měl velké vize, ale jakmile měl dav přiložit ruku k dílu, nebo vytáhnout pár drobných, ideály se rozplynuly a každý raději koukal na svůj plný talíř. Masaryk se rozhodl pro emigraci.

Jak motivovat tým a vést ho k cíli

Byli tu ale také mladí lidé, kterých se nikdo na nic neptal a odvedl je do ciziny do války obětovat se za zkostnatělý korporát, kterému nevěřili. Mnoho z nich ve válce trpělo či padlo do zajetí. Došlo jim, že klidnou budoucnost už ztratili a nebáli se proto riskovat pro myšlenku, která jim dávala smysl. Masaryk legionáře osobně zorganizoval, zlegitimizoval na západě a udělal jim PR. Dal jim ale ještě něco mnohem důležitějšího. Každý startup je založen na motivaci a očekávání, ti co pro něj pracují, bojují za svou budoucnost. Právě takovou motivaci legionářům Masaryk dal - budou se mít kam vrátit. Připadá nám to dnes jako samozřejmost? Ale evropská historie zná osud mužů, kteří se ocitli v podobné situaci jako naši legionáři, neměli se kam vrátit a celý svět si pak nad jejich masakrem umyl ruce.

Jak vybudovat značku

Česko bylo v zahraničí noname značka a když už byla rozpoznána, tak spíše negativně. I přes rozpoutanou válku si Francie přála, aby Rakousko-Uhersko zůstalo vyvažujícím státem Evropy, Anglie díky příbuzenským vztahům mezi šlechtou jednotu mocnářství také podporovala, USA si nepřály rozdrobení Evropy, Vatikán sázel na katolickou vlnu a byl si dobře vědom protestanství Čechů. V USA neměl Masaryk na růžích ustláno. Potřeboval finance, PR a podporu zdejších elit. Podařilo se mu uspět s crowdfundingem u našich emigrantů. Vsadil na partnerství a cross-marketing. Partnerství s M.R Štefánikem mu zajistilo vstup do mnoha salónů i rozšířilo hranice budoucího společného státu. Cross-marketing s populárním hnutím za ženská práva mu zajistil přístup k masám, kterým hlásal v té době doslova virální téma: "vybuduji zemi, kde budou ženy rovnoprávné s muži". Tento slib Masaryk dodržel a Československo se v roce 1919 stalo v pořadí osmou zemí na světě s volebním právem pro ženy (USA byla až devátá). V neposlední řadě Masaryk cestoval, publikoval, přednášel a kooperoval s médii. Vše kolem Masaryka začalo být zajímavým tématem: legie, situace v Evropě, diskuze o poválečném uspořádání. Masarykovi se tak dařilo zesilovat účinek kampaní, které vedl. A když legie obsadily transsibiřskou magistrálu a zmocnili se carského pokladu, byl to virál jako Brno :)

Jak zajistit fungování

Ani po vyhlášení republiky 28. 10. 2018 neměl Masaryk vyhráno. Naši sousedé podobu samostatného Československa neuznávali. Navíc část Jižní Moravy včele se Znojmem chtěla zůstat připojena k Rakousku. Šumava se chtěla připojit k bavorské části Německa, Liberecko zase chtělo k saské části Německa a severní Morava k dnešní Polské části Německa. Francouzské legie byly v té době ještě daleko a 60 000 ruských legionářů ještě mnohem dále. Bylo zapotřebí perfektní koordinace a načasování. Zajistit vojenské útvary hlásící k Československu a poslat je rychle obsadit zbylá území. To se povedlo s minimálními ztrátami na životech. Masaryk mohl 21. 12. 2018 slavnostně přijet do svého Československa, kde ho čekalo mnoho a mnoho další práce.

Dovětek

Kolem Masaryka dnes existují rozporuplné názory a kontraverzní tvrzení. Zdeněk Mahler u řady z nich doložil, že se jedná o pomluvy, některé už skoro sto let staré, například z pera Karla Kramáře :). Každopádně všichni jsme lidé, nikdo z nás není svatý. Co ale stojí za respekt je to, co díky vzájemné spolupráci a odvaze dokážeme. Autorům hanlivých komentářů na internetu proto vzkazuji: "Pod své komentáře v online magazínech připište, co největšího jste v životě dokázal(a)? Co je Váš největší úspěch, na který jste pyšný či pyšná? Nebojte, nepočítám s tím, že jste vyloboval(a) republiku po 392 letech cizí nadvlády a zajistil(a) jí mezinárodní uznání. Ale třeba ostatní mile překvapíte."

Zkusme se ještě na osobu Masaryka podívat očima WebMedea. Vezměme si nejprve hezké slovo jako "tatíček Masaryk" nebo "prezident osvoboditel". WebMedea nám pro ně automaticky dohledala servery, které o Masarykovi píší v kontextu těchto slov. Protože WebMedea zná témata (klíčová slova) spojená s uvedenými servery, podívala se na ta, která servery vzájemně propojují. Společná témata potom WebMedea ovážila zájmem lidí. Výsledkem je následující obrázek.

WebMedea Masaryk pozitivní témata

Obr. 2: Na jaká témata se soustředí servery spojené s klíčovým slovem "prezident osvoboditel"

Co nám obrázek říká? Že o Masarykovi píše řada historických serverů, jejichž společným propojujícím tématem je jednak samotný Masaryk, ale také Hitler, nebo Marie Terezie.

A teď zkusme něco ošklivého, nějaký hoax, třeba "střílení do dělníků". Kdopak asi může něco takového na internetu hledat? Co tím sleduje? A co propojuje servery (i v nich obsažené diskuze), které na dané klíčové slovo vybíhají. WebMedea nám opět odpovídá propojujícími tématy ováženými zájmem.

WebMedea Masaryk negativní témata

Obr. 3: Na jaká témata se soustředí servery spojené s klíčovým slovem "střílení do dělníků"